Wiedza o regionie

Silny ośrodek gospodarczy

Małopolska to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów na gospodarczej mapie Polski i Europy. To właśnie tutaj powstały i działają z sukcesem firmy znane w kraju i na świecie (m.in. Maspex, Comarch, Fakro, Vistula, Newag, Oknoplast, Wiśniowski, 4F, grupa Azoty, Wojas), co świadczy o silnej pozycji naszego Województwa zarówno na arenie krajowej jak
i międzynarodowej. Małopolskę na swoją lokalizację wybrały przykładowo firmy takie jak: HSBC, IBM, CISCO, MOTORLA, Shell, HUAWEI, Man czy Mabuchi Motor. Doskonale rozwinięta komunikacja i strategiczne położenie w centralnej części Europy sprawia, że to właśnie Małopolska jest jedną z czołowych destynacji, wybieranych na organizację spotkań biznesowych i gospodarczych, co tylko potwierdza tezę, że to doskonałe miejsce dla rozwoju biznesu. 

Atrakcyjność inwestycyjna Regionu

Małopolska to region otwarty na inwestycje i przyjazny dla przedsiębiorców. Co roku na terenie województwa przybywa około 10 tys. nowych przedsiębiorstw, w tym dynamicznie rozwijających się startupów technologicznych.

Konsekwentnie realizowana strategia rozwoju województwa, współpraca samorządu ze środowiskami naukowymi, akademickimi i instytucjami otoczenia biznesu, a także dostęp do nowoczesnej infrastruktury naukowo – badawczej,  bezpieczeństwo gospodarcze, bogata oferta nieruchomości oraz wysoki poziom jakości życia – wszystko to składa się na  tożsamość i unikatowość naszego Regionu, znajdując odzwierciedlenie w wysokiej pozycji Małopolski 
w corocznych rankingach atrakcyjności inwestycyjnej.

Chcąc umocnić swoją pozycję na rynkach krajowych i międzynarodowych, Małopolska stawia na inteligentny i zrównoważony rozwój tworząc dogodne warunki dla wzrostu branż priorytetowych regionu takich jak m.in.: sektor IT i ICT, chemiczny, energii zrównoważonej, biotechnologiczny czy lifescience. 

Wsparcie obszarów o największym potencjale rozwoju, wzmacnia konkurencyjność Małopolski i atrakcyjność regionu jako miejsca, w którym  warto inwestować.

Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa

Małopolska to region doskonale skomunikowany z resztą kraju i świata. Region dysponuje bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową. Przez jej obszar przebiega najdłuższy w Polsce, bo liczący 672 km odcinek autostrady A4 oraz główny korytarz tranzytowy z Europy Zachodniej na Ukrainę – CORRIDOR III. Znajdujący się na terenie Małopolski Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków – drugi pod względem obsługiwanych pasażerów w Polsce, cieszy się dużą popularnością wśród turystów oraz przedsiębiorców, ich liczba stale rośnie z każdym rokiem (w 2019 roku odprawił ponad 8,4 mln pasażerów).

Małopolska atrakcyjna turystycznie

Małopolska to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce i zarazem najchętniej odwiedzany – zarówno przez turystów krajowych, jak i zagranicznych. Niezwykłe krajobrazy, unikatowa przyroda, imponująca liczba zabytków, w tym 14 klasy UNESCO 
i wyjątkowa atmosfera – to wszystko sprawia, że co roku nasz region odwiedza kilkanaście milionów turystów z Polski i całego świata. Dzięki temu Małopolska, niezmiennie od wielu lat, zajmuje wysokie miejsce w czołówce najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Polski.

Małopolska to także świetne miejsce do życia, biskość kultury i sztuki oraz nieograniczone możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu sprawiają, że to region wyjątkowy. Małopolska to miejsce, w którym tradycja, historia i kultura łączą się z innowacyjnością 
i nowymi technologiami. To świetne miejsce do życia i prowadzenia biznesu.